top of page

Участь у І Міжнародній науково-практичній конференції «Кримські татари: минуле та сьогодення»

     У рамках проведення Днів кримської історії та культури, а  також з нагоди  95-річчя Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького і  25-річчя Комітету «АЗАТ» у місті Мелітополь відбулась І Міжнародна науково-практична конференція «Кримські татари: минуле та сьогодення».  Черненко Данило, краєзнавець Генічеської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 Генічеської районної ради Херсонської області під керівництвом вчителя  Подзолкової Анжели Анатоліївни, презентував роботу «Право на пам'ять» (шлях кримськотатарського народу від депортації 1944 року  до окупації Криму 2014 року) та  отримав Сертифікат учасника.

На конференції були присутні науковці та представники різних національних громад: Бабін Борис Володимирович, Постійний Представник Президента України  в АР Крим, Умеров Ільмі Рустемович, заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу, Бекірова Гульнара Тесимівна, кандидат політичних наук,  редактор телеканалу АТР.

    За підтримку обдарованої молоді висловлюємо щиру подяку заступнику голови  Генічеської районної державної адміністрації  Бекіровій Гульнарі Решатівні.

 

Весняне свято Наврез у Новоолексіївському ясла-садку «Джерельце»

   30 березня 2018 року у Новоолексіївському яслах-садку №20 «Джерельце» Новоолексіївської селищної ради було проведено святковий ранок «Наврез»,  на якому були присутні почесні гості: заступник голови Генічеської  районної державної адміністрації Гульнара Бекірова, начальник відділу освіти Генічеської районної державної адміністрації Ірина Попова, селищний голова Олександр Бурковський, вчителі Новоолексіївської загальноосвітньої школи  I-III ступенів №1 Генічеської районної ради Херсонської області  та Новоолексіївської загальноосвітньої школи I-III ступенів  №2 Генічеської районної ради Херсонської області.   

   Учасники свята зустріли весну, вміло відобразили традиції та культуру свого народу: вони співали та розповідали вірші на рідній кримськотатарській мові, виконували національні танці. На  заході панувала позитивна емоційна атмосфера, яку створили вихованці закладу.  Весняне свято закінчилося традиційним   кримськотатарським танцем «Хоран».

  Наприкінці свята  Гульнара Бекірова на кримськотатарській мові висловила свою вдячність за проведений захід, а Ірина Попова відмітила позитивні зміни у творчій діяльності закладу  та  побажала і надалі підтримувати традиції  кримськотатарського народу.

 

 

Як шкільна родина Новоолексіївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2 Наврез святкувала

     Весна... Вже сама згадка про неї будить у серці  радість. Це свято оновлення і відродження природи, кожному з нас здається, що народжуєшся на світ вдруге, що ця весна  особлива, краща, ніж були попередні.

       Справжнім дивом стало весняне мусульманське свято Наврез для шкільної родини Новоолексіївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2, адже саме до урочистостей було завершено довгоочікувану реконструкцію сцени, здійснену власноруч неймовірними зусиллями талановитих хореографів і небайдужих людей,Челебієва І.І. та Челебієва Р.С., при підтримці шкільної громади. Зачаровані глядачі побачили  актову залу, яка перетворилася на квітучий сад, завдяки чудовому організатору і розпоряднику свята, викладачу англійської і кримськотатарської мови, Едемовій Г.С.

     Яскраві виступи учнів та молодих педагогів школи викликали шквал аплодисментів. Дуже цікаво і зворушливо учні, які факультативно вивчають рідну мову, розповідали кримськотатарською про традиції свята Наврез та інсценізували найцікавіші моменти святкування. Кримськотатарська поезія й пісні лунали не тільки у виконанні представників цієї культури, не менш переконливо співала татарською українка,  випускниця школи, а нині працівник Будинку культури, Ульченко Людмила. І запальний національний танок виконали переважно  україночки ансамблю «Барвограй» під керівництвом І.Челебієва. Особливо зворушливо звучали кримськотатарські мелодії у виконанні скрипаля  Аблязова Руслана  і  піаніста  Меметова  Еміля.

Символічно, що свято було завершено танком «Дружба народів», у якому граційно виступили представниці кримськотатарської та української культур. Не випадково Павло Тичина, згадуючи добросусідські дружні стосунки між нашими народами, сказав:  «Ми – зорі одного неба».Зараз це давнє і вічно молоде свято як символ великодушності і добра, вісника толерантності і дружби між народами широко відзначається в багатьох країнах світу.

Променистий Наврез символізує зміцнення духовно моральних норм, високих ідеалів гуманізму і милосердя. Це свято оновлення і любові до життя!Так нехай же кожен день вашого життя буде світлим, як Наврез!

 

 

Наврез – свято весни

        23 березня 2018 року в Генічеській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 4 Генічеської районної ради Херсонської області керівником гуртка з вивчення кримськотатарської мови Асановою Л.Х. проведено захід  «Наврез – свято весни і Нового року». На святі, присвяченому дню весняного рівнодення, були присутні  батьки вихованців гуртка, адміністрація школи та представник Меджелісу кримськотатарського народу. На заході ведучі розповіли про традиції і обряди святкування Наврезу, а гуртківці інсценували обряд «Зустріч весни». Також учні взяли участь у веселих національних іграх: перетягування канату і збирання сонечка. Із задоволенням діти декламували вірші і співали пісні кримськотатарською мовою. Багатодітна мати Усеїнова Азізе розповіла про навички вишивання та показала  роботи, виконані нею та її бабусею: чохол-сумка для Къорана, серветки для столу, хустки та інші роботи.   

       Виховний захід пройшов у дружній, теплій атмосфері і показав єдність народів через порівняння традицій і обрядів святкування Наврезу і Різдва. Гарним завершенням   свята був спільний кримськотатарський танець «Хайтарма», який виконали діти разом із керівником гуртка та батьками.

   Аблязізова Селіме, представник земляцтва кримських татар, пригостила дітей солодощами та побажала успіхів вихованцям та керівнику гуртка з вивчення кримськотатарської мови.

 

 

Чарівний світ кримськотатарської мови

     Вже на протязі двох років у Генічеському ясла-садку «Червона шапочка»  працює гурток кримськотатарської мови і культури «Ляле», де діти різних національностей  знайомляться з  історією, традиціями, та особливостями мови кримськотатарського народу.

    В листопаді 2017 року в садочку відбулося відкрите заняття гуртка «Стежинкою казки», на якому були присутні почесні гості: заступник голови Генічеської районної державної адміністрації  Гульнара Бекірова, головний спеціаліст відділу організаційної роботи  та з питань внутрішньої політики апарату райдержадміністрації Руслан Мінькач, педагоги Генічеської загальноосвітньої школи I-III ступенів № 1  та учні цієї школи.  

    До дітей завітала гостя, яка принесла в подарунок казку. Роль Чарівниці виконала мама вихованця Асанова Ельдара, вчитель кримськотатарської мови Генічеської загальноосвітньої школи I-III ступенів  №4. Керівник гуртка, вихователь  Емінє Ібрагімова,  враховуючи виховну силу театралізованої казки,  закріпила з дітьми вивчені кримськотатарські слова та речення. Для дітей кожна казка повинна мати добрий кінець, тому Чарівниця оживила героїв  та запропонувала виконати танок дружби «Хайтарма». Не залишилася байдужою до дитячого виконання танцю і Гульнара Бекірова, яка із задоволенням приєдналась до малечі.  Наприкінці гості ділились своїми позитивними враженнями та відмітили, дуже важливо, щоб  діти вивчали рідну мову та культуру, пам’ятали про традиції.

 

 

 

Свято «Хидирлез»

     5  травня  2017 року у групі з вивченням кримськотатарської мови «Мєлєвше» Новоалексіївського дитячого садку «Джерельце» було проведено національне кримськотатарське свято весни та землеробства «Хидирлез».

    У ході заходу вихователь Луіза Ішмуратова розповіла про історію походження свята,  заохотила дітей відобразити в танцях та піснях традиції та культуру кримськотатарського народу.

   Запрошені батьки прийняли активну участь в проведенні свята, а саме: продемонстрували обряд перекочування заздалегідь випеченого  Калакаю (короваю), пригостили всіх  присутніх ароматною кавою, діток -  приготованим напоєм шербетом,  чим показали  національну гостинність та повагу. Батьки разом із дітьми прийняли участь у різноманітних конкурсах, що сприяло підняттю настрою та невимушеної атмосфери в залі.

   Весняне свято закінчилося традиційним  танцем «Хоран», а батьки висловили слова  вдячності  за підготовку  та проведення справжнього свята.

 

Семінар учителів кримськотатарської мови та літератури

     З метою реалізації потреб дітей кримськотатарської національності,  рівного доступу до освіти  у Щасливцівській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів 25 листопада 2016 року було проведено районний семінар учителів кримськотатарської мови.

      Директор школи Лілія Косова представила гостям школу, а заступник з навчально-виховної роботи Каріне Асатрян ознайомила з колективом педагогів, системою методичної роботи, традиціями та надбаннями школярів і вчителів закладу.

      Діляра Муследінова яка з 2007 року викладає кримськотатарську мову факультативно у початкових 2,3,4 класах, показала заняття «Школа. Шкільне приладдя».

Урок було проведено з використанням інтерактивних технологій, усі його етапи заняття насичені ігровими прийомами. Учні протягом уроку  будували логічні пари, складали діалоги. Урок пройшов у формі дидактичної гри,  що давало змогу ще більше унаочнити його етапи , урізноманітнити завдання. Учитель вільно володіє рідною мовою, вимагає від учнів правильної вимови .

        Виховний захід «Мова нас єднає» проводився разом із представниками сільського Будинку культури . Звучали патріотичні вірші, афоризми діячів українського  та  кримськотатарського народів, запальні пісні та танці. Окрасою свята став виступ танцювального гурту «Елькен», який представив народний татарський танець із барабанами.

На районний семінар і були присутні  заступник голови Генічеської районної державної адміністрації  Гульнара Бекірова та начальник відділу освіти Генічеської  районної державної адміністрації Ірина Попова.  За підсумками заходу було проведено круглий стіл, де  педагоги у своїх виступах обмінювались досвідом, висловлювали побажання.

 

 

1 / 6

Please reload

bottom of page